.:: دومـــان ::.
قاردا ، دوماندا باش اوجالدان ساوالانيم
بلاقا گؤرهفاطمه ابراهيمي
وبلاگي جهت ارائه به استاد نورپاش
-------------------------------------------
تمامي مطالب وبلاگ حالت Demo دارند و صرفاً جهت پر كردن محتواي وبلاگ از آنها استفاده شده است .

مدير وبلاگ : فاطمه ابراهيمي
یارپاق لار
سایغاج
  • بوتون گؤروش لر :
  • بو گونون گؤروشو :
  • دونه نین گؤروشو :
  • بو آیین گؤروشو :
  • ایندی بلاق دا :
  • باخیش لار :
  • یازی لار :
  • آخرین بازدید :
  • یئنیله مه چاغی :

چندي پيش يكي از كشورهاي كوچك همسايه، پنجمين كشور از نظر سرعت اينترنت در جهان شناخته شد [ گزارش موسسه آماكاي] . منظورم از “كشور كوچك همسايه” امارات است؛ با 83 هزار كيلومتر مربع مساحت و 5 ميليون نفر جمعيت. رتبه‌بندي‌هاي مربوط به اينترنت پر سرعت كه بين 185 كشور جهان صورت گرفت نشان مي‌دهد ايران رتبه اش 176 شده [Speedtest.net] .

هر چقدر هم كه انتظار داشته باشيم ايران با تاريخ و تمدن چند هزار ساله و عزم ملي كه در اختيار دارد از امارات كه فقط نيم قرن از عمرش مي‌گذرد، برتر باشد، اما بايد توجه داشته باشيم كه ميزان سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي در امارات و جمعيت و مساحت آن براي مقايسه با ايران تناسبي ندارد.

براي اينكه نسبت به وضعيت اينترنت كشور در مقايسه با كشورهاي همسايه آگاه شويم بايد همسايه‌اي را انتخاب كنيم كه از لحاظ جمعيتي، مساحتي و فرهنگي اگر در يك رده نباشيم اما نزديك به هم باشيم. با توجه به اين گزينه‌ها شايد تركيه بهترين گزينه باشد.

تركيه يك كشور اوراسيايي است؛يعني آسيايي- اروپايي است. اين كشور مستطيل شكل حدود 655 هزار كيلومتر مربع مساحت دارد و آخرين آمارها در سال 2010 [ IWS ]نشان مي‌دهد جمعيتش از 77 ميليون و 800 هزار نفر گذشته است. از اين ميزان جمعيت، تعداد كاربران اينترنت در اين كشور به35 ميليون نفر مي‌رسد. سال 2008 آمارها [ اداره كل ارتباطات وزارت حمل و نقل و ارتباطات تركيه] نشان داد كه تعداد كاربران اينترنت پر سرعت در تركيه حدود 5 ميليون و 300 هزار نفر است. اين جمعيت در آن سال توانست ضريب نفوذ اينترنت پر سرعت را در تركيه به 16/7 صدم درصد برساند. همان سال ضريب نفوذ اينترنت – به طور كلي- در اين كشور 45 درصد اعلام شد. جالب است بدانيد سرعت اينترنت در تركيه از يك مگابيت بر ثانيه تا 16 مگابيت بر ثانيه مي‌رسد.

حالا برويم سراغ گربه يك ميليون و 650 كيلومتر مربعي خودمان كه بيش از 76 ميليون و 900 هزار نفر جمعيت دارد. در دل اين جمعيت بيش از 33 ميليون و 200 هزار نفر كاربر اينترنت است. تنها كمي بيش از 4 درصد از اين كاربران از اينترنت پر سرعت استفاده مي‌كنند؛ يعني كمي بيش از يك ميليون و 400 هزار نفر. اين در حالي است كه بيش از 15 درصد كاربران اينترنت در تركيه از اينترنت پر سرعت بهره مي برند. آمارهاي سال 2010 [IWS ] نشان مي‌دهد ضريب نفوذ اينترنت در ايران ( 2/43 دهم درصد) تفاوت چنداني با ضريب نفوذ اينترنت در تركيه (45 درصد) ندارد. اما ضريب نفوذ اينترنت پر سرعت با توجه به تعداد كاربرانش در ايران و تركيه نشان دهنده جايگاه نامناسب ما در مقابل بيشتر كشورهاي منطقه است؛ ايران 4/1 دهم درصد، تركيه 16/7 صدم درصد؛ آن هم در سال 2008. نه تنها تعداد كاربران اينترنت پر سرعت ايران نسبت به تركيه، بلكه سرعت اينترنت در ايران نسبت به تركيه قابل توجه است. پيش از اين اشاره كردم كه سرعت اينترنت در تركيه از يك مگابيت بر ثانيه تا 16 مگابيت بر ثانيه است. در ايران ما داراي سرعتي بين 128 كيلوبيت بر ثانيه تا يك مگابيت بر ثانيه هستيم. يعني حداكثر سرعت معمول كاربران اينترنت در ايران، حداقل سرعت كاربران اينترنت در تركيه است.

در آمارها تعداد مدارس متصل به اينترنت نيز قابل توجه است. اين آمار در ايران (سخنراني وزير ارتباطات در روز جهاني ارتباطات) به 17 هزار مدرسه مي رسد. فكر مي‌كنيد در تركيه چند مدرسه به اينترنت متصل هستند؟ 30 هزار مدرسه.

با مرور اين آمار مي‌بينيم كه تعداد كاربران اينترنت پر سرعت تركيه حدود چهار برابر ايران ( 8/3 برابر)، سرعت اينترنت در تركيه ( در بهترين شرايط و بيشترين سرعت) حدود 16 برابر ما و تعداد مدارس متصل به اينترنت در تركيه نزديك به دو برابر ايران است. در حالي كه ميزان تفاوت جمعيت كاربران اينترنت در ايران و تركيه به 2 ميليون نفر هم نمي‌رسد.

به آمارها كه نگاه كنيم مي‌توانيم متوجه شويم در حوزه اينترنت پر سرعت مقابل كشورهاي همسايه‌مان، يك كشور عقب افتاده محسوب مي‌شويم. اما تصويري كه از ايران در سند چشم‌انداز 20 ساله كشور (1404) ترسيم شده اين است كه دومين كشور منطقه در زمينه فناوري باشد.

همچنين پيش‌بيني شده 60 درصد خانوارها، دستگاه‌هاي اجرايي و كل كسب و كار به اينترنت پر سرعت دسترسي پيدا كنند. اين در حالي است كه امسال در آستانه آخرين دهه صده 13، ما داراي جايگاه پانزدهم منطقه خاورميانه در حوزه اينترنت پر سرعت هستيم. همسايه كوچك‌مان، امارات پنجمين كشور دنياست و تركيه در سرعت 16 برابر از ما جلوتر است.حالا ما فقط عقب افتاده‌اي هستيم كه مهم‌ترين دغدغه‌مان در حوزه اينترنت، ملي بودن آن است؛ مايي كه هنوز سرعت‌مان براي كاربران در نهايت از يك مگابيت فراتر نمي‌رود، نگران پاك بودن اينترنت مللي هستيم كه گاهي تا 30 مگابيت بر ثانيه سرعت دارند. گربه ما ايران نگران چيزي است كه به آن دست نيافته و مي‌گويد ناپاك است.بؤلوم : تكنولوژي، 
برچسب ها :

0       باخیش لار
۷ تير ۱۳۹۰
فاطمه ابراهيمي